Jak dbać o skórzane fotele medyczne?
Fotel medyczny to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wielu gabinetów. Jest niezbędny do wykonywania badań i zabiegów przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych, ortodontycznych, ginekologicznych czy okulistycznych. Fotele medyczne wykonane są ze skóry. Oprócz dezynfekcji istotna jest również ich odpowiednia pielęgnacja. Jak o nie dbać i czy zniszczony fotel medyczny trzeba wyrzucić, czy można go naprawić?
Jak czyścić i pielęgnować skórzane fotele medyczne?
Fotele wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych czy ortodontycznych są poddawane codziennej eksploatacji i każdego dnia korzysta z nich wiele pacjentów. Właśnie dlatego kluczowa jest ich regularna dezynfekcja, która wpływa na bezpieczeństwo badań i zabiegów. Fotele medyczne najczęściej są pokryte ekoskórą, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z pewnością należy unikać środków, które zawierają wosk, naftę oraz alkohol, ponieważ mogą powodować pękanie materiału.
Kurz i niewielkie zabrudzenia wystarczy wytrzeć wilgotną, miękką ściereczką (nadmiar wody nie powinien pozostać na skórze). Z uwagi na to, że fotele medyczne są intensywnie eksploatowane, warto zaopatrzyć się w folie ochronne albo maty, które pomogą utrzymać je w czystości. Niezbędne jest również wykonywanie regularnych zabiegów konserwujących, które sprawią, że skóra zachowa swoje właściwości na dłużej. W tym celu można zastosować impregnaty, które w składzie mają filtr UV.
Co zrobić, gdy skóra ulegnie zniszczeniu?
Fotele medyczne są poddawane intensywnej eksploatacji, więc może się zdarzyć tak, że skóra ulegnie zniszczeniu mimo starannej pielęgnacji. Wygląd fotela wpływa nie tylko na estetykę gabinetu, ale również na komfort i bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów. Jednak przetarcia czy pęknięcia skóry na fotelu medycznym nie powodują konieczności kosztownej wymiany na nowy. W takich sytuacjach warto zgłosić się do firmy zajmującej się renowacją mebli medycznych.
Dzięki skorzystaniu z takich usług fotel zostanie odświeżony, przy czym cały zabieg potrwa zaledwie kilka godzin, więc nie wpłynie na możliwości związane z przyjmowaniem pacjentów w gabinecie ortodontycznym czy okulistycznym. Zadbane meble medyczne to wizytówka gabinetu danego specjalisty, a także jeden z elementów budujących zaufanie wśród pacjentów.